GALATASARAY SENEYE KAÇINCI TORBADA?

Futbol Şampiyonlar Lig Galatasaray Fenerbahçe

0

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'ne kaçıncı torbadan katılacağı hemen hemen belli oldu.

UEFA Şampiyonlar Ligi'ne gitmeyi garantileyen Galatasaray'ın, kura çekimine bu sezon olduğu gibi yine 3. torbada girmesi kesinlik kazanıyor.

TurkFutbol.com'un haberine göre; Spor Toto Süper Lig'de 30. haftanın sonunda 3. ve 4. sıradaki Beşiktaş ve Bursaspor'a 13 puan fark atan Galatasaray, ligi ilk 2 içinde bitirmeyi ve dolayısıyla gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etmeyi garantiledi.

Şampiyon olması durumunda doğrudan gruplara kalacak olan Aslan, ligde 2. sırada yer alması halinde ise Devler Ligi'ne 3. ön eleme turundan başlayacak. Peki grup aşamasına kalması halinde kurada hangi torbada yer alabilir?

Galatasaray, şu an UEFA takımlar sıralamasında 41. sırada yer alıyor. Sezon sonunda bu sırada olması garanti. Puan olarak daha düşük takımları incelersek, gruplara doğrudan kalacak olan Belçika şampiyonunun puanı temsicimizden az.

Bu sene Şampiyonlar Ligi Kupası'nı alması muhtemel 4 takım da liginde gerekli dereceyi alıp önümüzdeki sene kupaya katılmaya hak kazanıyor. Real Madrid büyük avantaj sahibi; Barcelona, Bayern Münih ve Borussia Dortmund da matematiksel olarak garantiledi. Bu durumda Danimarka şampiyonu da gruplara doğrudan kalıyor ve puanı da temsilcimizden az.

Ülkelerinde şampiyon olup da gruplara eleme oynayarak girecek olan liglerde yer alan takımlardan UEFA puanı Galatasaray'dan fazla olan sadece 1 takım var, o da Basel. Onun dışındaki diğer 4 bilete aday takımların da sırası yine Galatasaray'ın aşağısında. Yani şu an için Galatasaray, 6 adet takımı geçmeyi garantilemiş durumda.

İtalya'da ilk 2 sırada yer alan takımlar doğrudan gruplara kalıyor ve ligin bitimine 5 hafta kala 2. sıradaki Napoli, 3. sıradaki Milan'ın 7 puan önünde. Bu avantajını devam ettirirse, gruplara doğrudan kalıyor ve puanı da Galatasaray'dan az olduğu için sıralamada temsilcimizin altında yer alıyor.

Almanya'da ise ilk 3 sıradaki takımlar doğrudan gruplarda yer alıyor ve bitime 4 maç kala 3. sıradaki Bayer Leverkusen takipçisinin 7 puan önünde. Leverkusen de gruplara kaldığında Galatasaray'ın gerisinde oluyor. Bu 2 takımın bulunduğu konumu korumaları durumunda Galatasaray'ın 3. torbada kura çekimine girmesi kesinleşiyor. Temsilcimizin 2. torbada yer alması ise matematiksel olarak mümkünse de pratikte çok zor gözüküyor.

0

Bu yazıyı akcas70 göndermiş. | Üyenin Bilgileri | Gönderdiği diğer yazılar.
Toplamda 3072 kez okunmuş.
Henüz yorum yazılmamış.

  • Puanı 3/5 yıldız.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Puanı 3/5 yıldız (35 kişi puan verdi)

Yazdır

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yazabilmek için üye olmalısınız.

Ücretsiz Üye Olmak için tıklayınız.

Üyeyseniz sağdaki üyelik giriş bölümünü kullanarak giriş yapınız.

Henüz yorum yazılmamış