' SORUN BENDE Mİ, TÜRK FUTBOLUNDA MI? '

Futbol A Milli Takım Elazığspor Yılmaz Vural

0

Yılmaz Vural

Türk futblu hakkında konuşan Elazığspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural, takımının ve Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın kötü performansını değerlendirirken, sitemkar açıklamalarda bulundu.

“MİLLİ TAKIMIN DÜZELMESİ İÇİN, KULÜPLERİN DÜZENE GİRMESİ GEREKLİ”

Sanica Boru Elazığspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural, kulübün resmi internet sitesine konuştu. Kariyeri ve Türk futbolu ile ilgili soruları cevaplandıran Vural, Milli takımın düzelmesi için, önce kulüplerin düzene girmesi gerekli olduğunu ifade etti. Kariyeri ile ilgili soruları da cevaplandıran Tecrübeli Teknik Adam, ben Teknik Direktörlüğe 1986’da Malatyaspor ile başladığımda Alex Ferguson Mancester United’a başladı. Ben toplamda 27 takım çalıştırmışım, bunların 22’si farklı. Adam hâlâ aynı yerde. O zaman bir sorgulamak lazım. Sorun bende mi yoksa Türk futbol’unda mı diye konuştu.

İşte Yılmaz Vural’ın Sanica Boru Elazığspor Kulübü Resmi internet Sitesine verdiği o röportaj;

YILMAZ HOCAM, TÜRK FUTBOLU HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ ? DÜZELEBİLİR Mİ BAZI ŞEYLER?

Bu hiç mümkün görünmüyor. Ben Yılmaz VURAL olarak; isyan etmemin, sürekli muhalif olmamın, Türkiye’de ki futbolun idare biçimini belki de haddimi aşarak sürekli eleştirmemin yegane sebebi: Almanya’dan buraya gelmiş olmam. Orada en ideal halini gördük, ama burada ona yakın bir durum yok. Türkiye’de tek değişim sponsorların futbola olan desteği. Ekonomik olarak Avrupa’nın 6.büyük ligi haline geldik ama UEFA sıralamasında 37. sıradayız. Yani yaratılan imkanlar ve ortaya koyulan ürünler birbirine çok zıt. Almanya bu konuda; antrenörlük eğitiminden futbolcu eğitimine, federasyon yönetimine kadar dört dörtlük bir sistematiği var. Ben orada genç takım çalıştırdım, A ve B lisansını alarak Türkiye’ye geldim. Oradaki futbol şartlarını görünce buradaki sorunları görüp, bunlara duyarsız kalamıyorum.

PEKİ NE OLACAK BU MİLLİ TAKIMIN HALİ?

Milli takımın hali bugüne kadar ne olacaksa hiç birşey değişmeden devam edecek. Sorun antrenör sorunu da değil. Bak Löw Almanya’da çok iyi, ama alman futbolcular da takımlarında ve milli takımlarda iyi işler çıkartıyorlar. Löw bu sistemin bir parçası. Yani milli takımın düzelmesi için, önce kulüplerin düzene girmesi gerekli. Spor bakanlığından aşağıya doğru, federasyon yapısının yenilenmesinden kulüplerin yönetim anlayışına kadar her şey değişmeli. Kulüpte çalışan personeller eğitilmeli, antrenörler çağdaş antrenörlük eğitimleri almalılar; çünkü sonuçta futbolcularda insan Antrenörler bu donanımlara sahip olmalılar ki futbolculara aktarabilsinler.

İşte bunları söyleyince Türk futbolunun eksiklerini görüyoruz. Ve bunların sonucunda milli takımın başarısı var olur. Bak Almanya hiç bir turnuva da olmamazlık ediyor mu? Bazen düşüşe geçiyor ama her turnuvada var. Aslında en önemli noktalardan biri de şu; 70 milyonluk bir ülkeyiz; ülkemiz de 18-20 milyona yakın ilkokul – lise arası gençler var. Peki Avrupada 20 milyon nüfusa sahip kaç tane ülke var?

Buradan olimpiyat şampiyonları çıkarabiliyor musun?

Ama işte sistem sporcuyu içine çekmiyor. Bir güreşçi mesela; nasıl sabah akşam çalışacak bir yandan da tıp okuyacak ? Organizasyon’dan eğitime ve tekniğe her şeyi sporumuz ile uyumlu hale getirmek lazım. Ben istiyorum ki sporcu entelektüel birikime sahip olsun. Eğitim görmemiş birisi nasıl sporcu olur? Futbolculara 15 dakika bir şey anlatıyorsun, hepsi sıkıntıdan patlıyor, odadan çıkmak için gözümün içine bakıyor. Çünkü dinlemeye alışmamış. Şimdi sen okul eğitimi almış birine bunu yaparsan hem dinlemeyi hem de bunu hayata geçirmeyi ister. Amerika, Almanya bunu nasıl başardıysa Türkiye’nin de başarması lazım.

Kısacası ben Almanya’dan buraya gelirken bana dediler ki; orada Türkiye şartları diye bir şey var. Türkiye hiçbir zaman şartlara uymaz, şartlar Türkiye’ye uyar. Eğer Türkiye bu mantaliteyi değiştirmezse, ben kendi branşım için iddialı olarak söylüyorum; Sportif alanda hiçbir başarısı olmayacak. Hepsi tesadüf olacak. Çıkacak Hamza YERLİKAYA diye bir canavar gibi bir adam; olimpiyat şampiyonu olacak. Çıkacak Arda TURAN gibi bir adam gidip Atletico Madrid’de oynayacak ama kaç tane? Onlar Allah vergisi yetenekler. Şimdi git bakalım onlara sor Arda’ya, sor Emre’ye orada onlar mı sisteme uymuş,sistem mi onlara.

-PEKİ ZOR DURUMDA OLAN TAKIMLAR İÇİN YILMAZ VURAL BİR KURTARICI OLARAK GÖRÜNÜYOR. BU KONUDA SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR ?

Şimdi kendi açımdan bakarsak; 15 aday arasından seçilmiş olarak SB Elazığspor'a başlamak; bir vizyona sahip olduğumuzu gösterir. Demek ki başkan ve yöneticiler bu zor durumdan kendilerini bizim kurtarabileceğimize inanmışlar.

Böyle zorluklardan kurtarmaya aday olmakta kolay bir şey değil. Çünkü çok yönlülük ister,uzmanlık ister. Özellikle Uzmanlık, insan idaresi ve camia yönetimi gibi konularda çok yönlü olmak gerekir. Demek ki biz de bunları buldular ve burada olmamı istediler. Sezon başında takımlar daha rahat davranıyor; Yani o olmazsa nasılsa birini bulur değiştiririz diye düşünüyorlar, ama SB Elazığspor için bu saatten sonra böyle bir şans yok. Bir hoca değişikliği daha SB Elazığspor’a çok büyük artı getirmez. Ama elbette gönül isterdi ki, sezon başında daha rahatlarda iken kendimiz içinde bir katkıda bulunabileceğimiz bir ortamda olalım. Ama kısmet bugünlere imiş.

Türkiye’de iş yapıyor diye iş bulan birkaç antrenör varsa, birisi de Yılmaz VURAL’dır. Bu konu çok tartışıldı; 22 farklı takım çalıştırmamız; Türkiye’nin 7 bölgesinde de (ki bu Doğu’da ki ikinci takımım) takımlar çalıştırmış olmamız… vs. Bu konuyu irdelemek gerekirse, bu benim kabahatim değil, Türk futbol sisteminin kabahati.

Örnek olarak ben 1986’da Malatya ile başladığımda Alex Ferguson Mancester United’a başladı. Ben toplamda 27 takım çalıştırmışım,bunların 22’si farklı. Adam hâlâ aynı yerde. O zaman bir sorgulamak lazım. Sorun bende mi yoksa Türk futbolunda mı?

Bunun bir de magazinsel boyutu var. Kafamızı harita’nın tüm bölgelerine koymalar, soysa medya’da ki durumlar vs. Espri yapmaya çalışıyorlar ama bence insanlar aslında kendilerine ve Türk futboluna gülmeleri gerekli.

Kaynak: Eray Değer-Ajansspor

0

Bu yazıyı harika34 göndermiş. | Üyenin Bilgileri | Gönderdiği diğer yazılar.
Toplamda 1251 kez okunmuş.
Henüz yorum yazılmamış.

  • Puanı 3/5 yıldız.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Puanı 3/5 yıldız (15 kişi puan verdi)

Yazdır

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yazabilmek için üye olmalısınız.

Ücretsiz Üye Olmak için tıklayınız.

Üyeyseniz sağdaki üyelik giriş bölümünü kullanarak giriş yapınız.

Henüz yorum yazılmamış