FİNAL GİBİ MAÇ FENER'İN!

Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Sekizli Finali Fenerbahçe Galatasaray MP

0

Fenerbahçe

FIBA Kadınlar Avrupa Sekizli Finali'nde, final gibi bir Türk derbisi oynandı; bir Türk devi "devam" dedi, bir Türk devi ise "tamam".. Fenerbahçe uzun süre geride gittiği maçta Galatasaray Medical Park'ı devirdi, final için şansını sürdürdü...

GALATASARAY MEDİCAL PARK: 67 - FENERBAHÇE: 75

SALON: Abdi İpekçi Spor Salonu

GALATASARAY MEDİCAL PARK: Epifaniya Prints 17 (1 ribaund- 5 asist), Bahar Çağlar 7 (4 ribaund), Işıl Alben (2 ribaund- 2 asist), Ivanka Matic 3 (1 ribaund), Diana Taurasi 20 (5 ribaund- 1 asist), Şaziye İvegin 2, Ticha Penicheiro (2 ribaund- 1 asist), Tina Charles 19 (12 ribaund), Egle Sulciute 1 (2 ribaund)

FENERBAHÇE: Elina Babkina 5 (2 ribaund- 4 asist), Zane Tamane 19 (9 ribaund- 1 asist), Birsel Vardarlı 17 (5 ribaund- 2 asist), Esmeral Tunçluer 2 (4 ribaund- 1 asist), Nevriye Yılmaz 3 (5 ribaund- 5 asist), Penny Taylor 4 (1 ribaund), Ivana Matovic 9 (7 ribaund- 3 asist), Angel McCoughtry 16 (4 ribaund- 1 asist).

1.PERİYOT: 26-18

2.PERİYOT: 19-18

3.PERİYOT: 12-23

4.PERİYOT: 10-16

Tina Charles ve Penny Taylor’ın karşılıklı sayılarıyla başlayan mücadelede ilk 3 dakika 7-7 eşitlikle geçildi. Epifhaniya Prints ve Diana Taurasi ikilisiyle etkili olan Galatasaray Medical Park, 5.dakikaya girilirken durumu 13-9’a getirdi. Mola alan Sarı Lacivertliler, aranın ardından pota altında Ivana Matovic ile skor üretirken, Sarı Kırmızılılar ise boyalı alandan bulduğu sayılarla etkili oldu. Özellikle Tina Charles’ı etkili kullanan Galatasaray Medical Park, ilk periyotu da Ivanka Matic’in basketiyle 8 sayı farkla 26-18 önde tamamladı.

İkinci periyotun ilk dakikası içerisinde Angel McCoughtry üçüncü faulünü yaparak kenara geldi. Önce Babkina’nın pasını ve bir hücum sonrasında da Penny Taylor’ın isabetsiz atışını değerlendiren Zane Tamane, farkı da 5 sayıya indirdi (28-23). Mola alan Galatasaray Medical Park, Diana Taurasi ve Tina Charles’ın sayılarıyla hücumdaki suskunluğunu bozdu. Boyalı alanda Zane Tamane’nin katkısıyla skor üreten Sarı Lacivertliler karşısında son bölümde Charles ve Prints ile üstünlüğünü koruyan Galatasaray Medical Park, devre sonunda da soyunma odasına 44-36 üstün gitti.

Üçüncü periyotun ilk dakikalarında savunmada dirençli daha dirençli bir oyun ortaya koyan Fenerbahçe, Ivana Matovic ve Angel McCoughtry’nin sayılarıyla 23.dakikada farkı 3 sayıya indirdi (45-42). Mola alan Sarı Kırmızılılar, ara sonrasında da hücumdan boş dönerken, Sarı Lacivertliler McCoughtry ile durumu 45-44’e getirdi. Birsel Vardarlı’nın üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu sayılarla oyunun kontrolünü eline alan Fenerbahçe, 16-5’lik seriyle farkı 5 sayıya çıkarttı (49-54). Bir kez daha mola alan ve Diana Taurasi ile hücumdaki suskunluğunu bozan Sarı Kırmızılılar, Prince’in de turnikesiyle eşitliği yakaladı (54-54). Üçüncü periyotu 57-59 Fenerbahçe önde tamamladı.

Mücadelenin final periyotu karşılıklı isabetsiz atışlar ve boş hücumlarla başladı. Diana Taurasi’nin kendisine yapılan faul sonrasında üç serbest atışı da sayıya çevirmesiyle skor bulan Galatasaray Medical Park, 34.dakikada ise durumu 63-63’e getirdi. Savunmasını sertleştiren ve hücumda da Babkina ve McCoughtry ikilisiyle skor üreten Fenerbahçe, bitime 2 dakika kala farkı 5 sayıya çıkarttı (64-69). Son dakika içerisinde Birsel Vardarlı’nın asistinde Zane Tamane ile basket bulan Fenerbahçe, karşılaşmadan da 67-75 galibiyetle ayrıldı.

NOTLAR.. NOTLAR.. NOTLAR..

FIBA Kadınlar Avrupa Ligi Sekizli Finali A Grubu maçında iki ezeli rakip Galatasaray Medical Park ile Fenerbahçe karşı karşıya gelirken, taraftarların derbi maça ilgisi oldukça yüksek oldu.

Abdi İpekçi Spor Slonu'ndaki karşılaşmada Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarları kendilerine ayrılan bölümleri doldurarak takımlarını desteklediler.

Mücadeleyi Galatasaray yöneticileri Ali Dürüst, Abdürrahim Albayrak, Ahmet Ocaklı, Necati Demirkol, Ali Gürsoy ve Mete Başol ile Fenerbahçe yöneticileri Nihat Özdemir, Alaeddin Yıldırım, Murat Özaydınlı, Ünal Uzun, Yasemin Merçil, Semih Özsoy, Hakan Dinçay, Turhan Şahin ve Serhat Çeçen protokol tribününden takip ettiler.

Sarı-kırmızılı yönetici Ali Gürsoy'un, karşılaşma öncesi Fenerbahçeli yöneticiler Nihat Özdemir ve Alaeddin Yıldırım'ın yanına oturarak uzun süre sohbet etmesi dikkati çekti.

Protokol tribününün karşı köşelerinde yer tutan iki takım yöneticileri, maçın başlamasına kısa süre kala yan yana oturdular.

-Fenerbahçe Universal oyuncuları da izledi-

Derbi karşılaşmasını, kısa süre önce Voleybol Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan Fenerbahçe Universal Kadın Takımı oyuncuları da izledi. Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yerlerini alarak kadın basketbol takımını destekleyen voleybolcular, kısa süre sonra ise yerlerini değiştirmek zorunda kaldılar.

Fenerbahçe taraftarlarıyla Galatasaray taraftarlarının birbirlerine en yakın olduğu bölümün önünde yer verilen Fenerbahçe Universal ekibi, atılan yabancı maddelerin ortasında kalınca protokol tribünü tarafına geçti.

-İki takım taraftarları İstanbul'da ilk kez bir arada-

Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarları, FIBA Avrupa Ligi Sekizli Finali karşılaşmasında bu sezon ilk kez İstanbul'da birlikte maç izledi.

Sezon başındaki anlaşma gereğince, Türkiye'de futbol, voleybol ve basketbol liglerinde yapılan karşılaşmalar rakip takım taraftarlarına kapatılırken, bugün iki takım taraftarları İstanbul'da ilk kez birlikte bir maçı takip ettiler.

-Geniş güvenlik önlemleri alındı-

Galatasaray Medical Park-Fenerbahçe maçı öncesi iki takım taraftarlarının karşı karşıya gelmemesi için salonda ve çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.

Polis ve özel güvelik görevlileri, taraftarlar arasında bir gerginlik yaşanmaması için yoğun gayret gösterirlerken, taraftarların salona geliş güzergahları dahi ayrı tutuldu.

Önlemler çerçevesinde organizasyonu takip edecek basketbolseverler ile Galatasaray Medical Park ve Fenerbahçe taraftarlarının herhangi bir sıkıntı yaşamaması için, Abdi İpekçi Spor Salonu otoparkı iki bölüme ayrılırken, salona özel araçlarıyla gelen taraftarlar otoparka farklı yollardan alındı.

Maçlara özel araçlarıyla gelen Galatasaray Medical Park taraftarları, Topkapı üzerinden 10. Yıl Caddesi'ni izleyerek Belgrad Kapı Caddesi'nden salon otoparkına giriş yaparlarken, özel araçlarıyla gelen Fenerbahçe taraftarları ise sahil yolunu kullanıp 10. Yıl Caddesi'ne girerek Yedikule istikametinden dönüş yaptıktan sonra otoparka alındılar.

Salona toplu taşımayla ulaşan sarı-kırmızılı taraftarlar 4 numaralı kapıdan, sarı-lacivertli taraftarlar ise 1 numaralı kapıdan giriş yaptılar.

Ayrıca, salona girişte tüm taraftarlar ayrıntılı üst aramasından geçirilirlerken, tribünde de güvenlik koridoru oluşturuldu.

Öte yandan, salona grup halinde girmek isteyen Fenerbahçe taraftarlarına güvenlik güçleri müdahalede bulundu. Giriş kapısı önünde uzaklaştırılan sarı-lacivertli grup, daha sonra tek tek bilet kontrolleri yapıldıktan sonra içeri alındı.

-Küfürlü tezahüratlar yapıldı-

Karşılaşma öncesi iki takım taraftarları arasında karşılıklı küfürlü tezahüratlar yapıldı.

Taraftarlar arasındaki gerginlik alınan geniş güvenlik önlemleri nedeniyle olaya dönüşmezken, zaman zaman salon içinde patlayıcı ve yanıcı maddeler de atıldı.

-Maç ilk saniyelerinde durduruldu-

Karşılaşmanın başlamasının ardından ilk saniyelerde sahaya atılan yabancı maddeler nedeniyle hakemler oyunu durdurmak zorunda kaldı.

İlk başta sahaya konfetiler atılırken, ardında sahaya yanıcı ve patlayıcı maddeler yağdıran Fenerbahçe taraftarları, oyunun tekrar başlamasını geciktirdi.

Patlayıcı maddeler atılmasına devam edilmesine rağmen, hakemler oyunu tekrar başlatırken, daha sonra olaylar yatıştı. Atılan yanıcı ve patlayıcı maddeler nedeniyle salonun içi bir süre dumanla kaplandı.

-Medyadan büyük ilgi-

FIBA Kadınlar Avrupa Sekizli Finali'ne medya mensuplarının ilgisi oldukça yüksek oldu.

Organizasyona Türkiye ile birlikte 11 ayrı ülkeden 170 medya çalışanının akreditasyon yaptırdığı ve katılım sayısının ise 118'e ulaştığı bildirildi.

Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Ligi Sekizli Finali A Grubu'nda ikinci gün Galatasaray Medical Park-Fenerbahçe derbisine sahne olurken, galibiyetle ayrılan Fenerbahçe finale kalma şansını sürdürdü.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda büyük mücadeleye sahne olan maçı 75-67 galip tamamlayan Fenerbahçe, ikinci maçını da kazanarak gruptan çıkma şansını devam ettirirken, Galatasaray Medical Park ise ikinci maçı ile beraber final şansını da kaybetti.

Sarı-lacivertli ekip, FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nde bu sezondaki namağlup unvanını da devam ettirdi.

-Bu sezon 5. kez-

Galatasaray Medical Park ve Fenerbahçe kadın basketbol takımları, bu sezondaki 5. maçlarında FIBA Avrupa Ligi Sekizli Finali'nde yaptılar.

Ligde yapılan her iki maçı da kazanan Fenerbahçe, Cumhurbaşkanlığı Kupası ve Spor Toto Türkiye Kupası'nı kaptırdığı rakibine Avrupa'da şans tanımadı. Sarı-lacivertliler, Galatasaray Medical Park'a karşı bu sezon oynadığı 5. maçta 3 galibiyetini aldı.

Ayrıca geçen sezon FIBA Avrupa Ligi 2. turunda iki ekip karşı karşıya gelirken, iki maçta da Galatasaray Medical Park'ı yenen Fenerbahçe tur atlamıştı.

-Penny Taylor sakatlandı-

Derbi maçta Fenerbahçe aldığı galibiyete sevinirken, Penny Taylor'ın sakatlığına ise üzüldü.

Maçın ikinci çeyreğinde sarı-kırmızılı oyuncu Işıl Alben'le girdiği mücadelede sol diziden sakatlanan Taylor, ilk tedavisinin ardından oyuna dahil oldu ancak kısa süre sonra yeniden ağrı hissedince tekrar kenara geldi.

İkinci yarıda sahaya takımla çıkmayan ABD'li oyuncu, bir süre sonra sol dizi bandajlı olarak saha kenarında yerini almasına karşın, tekrar oyuna girmedi.

Taylor'ın bu gece MR'ının çekileceği ve durumunun yapılacak tetkiklerin ardından netleşeceği belirtildi.

Karşılaşmada sarı-kırmızılı oyuncu Matic'le girdiği ikili mücadelede yüzüne darbe alan Taylor'un gözünde morluk oluştuğu da görüldü.

-Soyunma odasında büyük sevinç-

Fenerbahçeli oyuncular karşılaşmanın ardından yöneticiler ve Fenerbahçe Universal Kadın Voleybol Takımı oyuncularının da katılımıyla soyunma odasında büyük sevinç yaşadılar.

Soyunma odasında gerçekleşen ilk kutlamanın ardından tekrar sahaya dönen oyuncular, burada taraftarların, ''Şampiyon'' tezahüratlarıyla karşılandılar.

0

Bu yazıyı harika34 göndermiş. | Üyenin Bilgileri | Gönderdiği diğer yazılar.
Toplamda 992 kez okunmuş.
Henüz yorum yazılmamış.

  • Puanı 3/5 yıldız.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Puanı 3/5 yıldız (5 kişi puan verdi)

Yazdır

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yazabilmek için üye olmalısınız.

Ücretsiz Üye Olmak için tıklayınız.

Üyeyseniz sağdaki üyelik giriş bölümünü kullanarak giriş yapınız.

Henüz yorum yazılmamış