AVRASYA MARATONU'NDA 50 BİN DOLAR ÖDÜL..

Atletizm Kıtalarası Avrasya Maratonu

0

Avrasya

Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda birinci gelen sporcuya 50 bin dolar ödül verilecek. Toplam ödül ise 1 milyon bin 1 dolar olacak.

Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda birinci gelen sporcuya 50 bin dolar ödül verilecek. Toplam ödül ise 1 milyon bin 1 dolar olacak.

16 Ekim Pazar günü, 33.'sü düzenlenecek olan Avrasya Maratonu Koordinatörü ve İstanbul Spor A.Ş.'nin Organizasyon Müdürü Veli Ozan Çakır, Uluslararası Avrasya Maratonu'nda hedeflerinin, halen ''Gümüş Nişan'' kategorisinde bulunan Türkiye'yi ''Altın Nişan'' kategorisine çıkarmak olduğunu belirtti. Çakır, organizasyona büyük bir titizlik içinde hazırlandıklarını vurgulayarak, güvenliği ön planda tuttuklarını bildirdi.

Bu yılki yarışlara göğüs numarası almayanların katılamayacaklarına işaret eden Çakır, ''Katılımın yüksek olması ve güvenlik tedbirlerinin en üst düzeye çıkarılması için Futbol Federasyonu'na bir yazı yazıp 16 Ekim Pazar günü İstanbul'da Spor Toto Süper Lig maçı yapılmamasını talep ettik. Geçen sefer boğaz köprüsünden 2 konteyner çöp çıktı. Böyle bir hassas dönemde yarış alanına kontrollü geçişlerin yapılmasını sağlamak istiyoruz'' dedi.

Çakır, yarışlarda bazı derecelerin kırılması halinde, toplam ödüllerin 1 milyon dolar olacağına işaret ederek, ''Genel kategoride yarışlarda 1'inci gelen sporcuya 50, 2'nci sporcuya 30, 3'üncü sporcuya ise 20 bin dolar ödül verilecek. Türk sporcular genel kategoriye giremezlerse onlar için ayrı bir ödül yönetmeliği oluşturduk. Türk atletler için koyduğumuz ödül ise 1'inci için 20 bin dolar'' diye konuştu.

Maratonda çipli hizmet verileceğine de değinen Çakır, sporcuların kaç kilometre koştuğu ve hangi dereceyi yaptığının anında belli olacağını, ona göre de ödüllerinin verileceğini ifade etti. Çakır, ''Halk koşusunda da istenmeyen görüntülerin yaşanmaması için kurulacak bankolarda yarışmacılar, göğüs numaralarını kaşeletecekler ve İstanbul'daki 34 spor kompleksinden Ekim ayı sonuna kadar madalya ve sertifikalarını alabilecekler'' dedi.

Öte yandan, yarışlara bu yıl 38 elit atlet katılacak. Yarışlara, geçen yılın erkeklerde birincisi olan Vincet Kitlagat (Kenya), kadınlarda da Ashu Kasım (Etiyopya) da katılacak. Bu yıl ayrıca, 2005-2008 yılları arasında Paris, Boston ve Şikago maratonlarını kazanan Rus atlet Lidiya Grigoryeva da maratona iştirak edecek.

Maraton, 15 kilometre ve 8 kilometre halk koşusunun kayıtları 30 Eylül mesai bitiminde sona erecek. 30 Eylül'den sonra sadece 8 kilometre mesafeli halk yürüyüşüne kayıt yaptırılabilecek.

Kayıtlar www.istanbulmarathon.org adresinden gerçekleştirilebilicek. Geçen yıl yapılan maratonu erkeklerde Kenyalı Vincent Kiplagat 2.10.39 ile birinci, Etiyopyalı Dereje Yadete Woldegiorgis 2.11.53'lük derecesiyle ikinci, yine Etiyopyalı Girma Assefa da 2.13.37 ile üçüncü olarak tamamlamıştı.

Bayanlarda ise ilk üç sırayı Etiyopyalı Ashu Kasım 2.27.25, Alemitu Abera 2.27.54 ve Amane Gobena 2.32.28'lik dereceleriyle elde etmişlerdi.

Maratonda Türk sporcular içinde ise erkeklerde Bekir Karayel genel klasmanda 12.16.40'lık derecesiyle 5'inci sırada tamamlayarak en iyi dereciyi yapmış, kadınlar maratonda ise Bahar Doğan, 2.37.51'lik derecesiyle genel klasmanda 6'ıncı olmuş, Türk sporcular içinde ise birinciliği elde etmişti.

Kaynak: NTVspor

0

Bu yazıyı harika34 göndermiş. | Üyenin Bilgileri | Gönderdiği diğer yazılar.
Toplamda 1228 kez okunmuş.
Henüz yorum yazılmamış.

  • Puanı 3/5 yıldız.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Puanı 3/5 yıldız (18 kişi puan verdi)

Yazdır

Yorum Yazabilirsiniz

Yorum yazabilmek için üye olmalısınız.

Ücretsiz Üye Olmak için tıklayınız.

Üyeyseniz sağdaki üyelik giriş bölümünü kullanarak giriş yapınız.

Henüz yorum yazılmamış